Збираючись відпочивати на природі надовго, ми обов’язково беремо запас їжі. А ось брати достатню кількість чистої питної води для пиття та приготування їжі у поході складно – такий важкий вантаж із пляшками, наповненими водою як правило брати незручно. Та й повна утилізація пластикового посуду в природі неможлива, нести порожні бутлі в поході незручно, тому їх найчастіше залишають у місцях відпочинку, забруднюючи тим самим природу.
Видобувати з артезіанських джерел теж проблема, бурити свердловини ніхто не буде
А вода з річок та озер вимагає очищення від механічних домішок: мулу, піску, глини, патогенної флори (бактерій, найпростіших одноклітинних, вірусів, паразитів). Вживання води для пиття та приготування їжі з природних джерел: річок, озер без попереднього очищення здатне викликати гострі шлунково-кишкові захворювання, а синьо-зелені водорості здатні отруювати воду з таких природних джерел води: річок, озер, виділяючи нейротоксини, що призводять не лише до захворюванням шлунково-кишкового тракту, але й негативно можуть впливати на шкіру та нервову систему людини.
Природні водоймища забруднені також відходами промислових і сільськогосподарських виробництв і утримують дуже багато шкідливих речовин різної природи: майже всі хімічні елементи періодичної системи хімічних елементів Д.И.Менделеева.
Тому коли людині захочеться випити води з природного джерела, треба подумати про шкоду такої води для свого здоров’я.
Як очищати воду в польових умовах, якими способами – розповість ця стаття.
Існують професійні та “дилетантські” методи очищення води
- Відстоювання. Дозволяє осадити великі механічні домішки, мул, пісок, каламут. Відстоювати воду потрібно від кількох годин до кількох діб. Після цього акуратно, не збовтуючи злити чистий верхній шар відстояної води. Але це лише початкові дії з очищення води від механічних домішок і не всіх.
- Очищення води від патогенної флори: бактерій, вірусів, одноклітинних та глистів. Найбільш ефективне очищення води хлоровмісними речовинами, подібними всім відомою хлоркою та її розчинами, які більш результативні, ніж знезараження йодом, перекисом водню, марганцівкою. Це найефективніший дезінфектант. Тому таблетки для дезінфекції води бувають хлор-і йодовмісними. Але вода після такого очищення від вірусів мікроорганізмів набуває неприємного смаку. А хлорка утворює хлорорганічні сполуки з органічними речовинами з води, що очищається, які є канцерогенами. Воду після цього можна пропустити через активоване вугілля, здатне позбавити таких хлорорганічних домішок і неприємного смаку.
- Кип’ятіння протягом 20-30 хвилин здатне продезінфікувати воду від патогенної мікрофлори. Усі вище викладені методи можуть застосовуватися лише у надзвичайних ситуаціях: у бойових умовах, у подорожах у віддалені від цивілізації місця, у далеких турпоходах.
- Знезараження йодом проводиться так: додати в знезаражувану воду з розрахунку – 5 крапель йоду на 1 літр води і ретельно розмішати йод у воді, потім відстояти отриманий розчин протягом півгодини. Вода буде продезінфікована, але доведеться змиритися зі специфічним присмаком йоду.
- Знезараження марганцівкою вимагає великої обережності, т.к. марганцівка (перманганат калію) – найсильніший окислювач, здатний викликати сильні опіки слизової оболонки стравоходу і шлунка. Тому у воді потрібно розчинити кілька кристаликів до отримання дуже слабо забарвленої марганцівкою води.
- Знезараження перекисом водню також вимагає великої обережності у приготуванні безпечного розчину з розрахунку 1 чайна ложка перекису на 1 л води для того, щоб не отримати опік слизової оболонки шлунково-кишкового тракту.
- Знезараження кухонною сіллю неефективне, і пити солону воду не корисно, можна отримати зневоднення організму.
- Знезараження сріблом ефективно лише за використанні срібла як водорозчинної солі азотнокислого срібла, тобто. у формі катіону срібла. Металеве срібло не здатне швидко знезаражувати воду, тому непридатне для цілей знезараження.
Отже, вода із природного джерела перед вживанням у походах, подорожах тощо. повинна бути попередньо очищена відстоюванням протягом декількох годин, а потім продезінфікована.
З професійних фільтрів для очищення води в умовах у походах можна вибрати пляшки з фільтром Аквафор (ресурс фільтра 150 літрів), або глечик А 500, ресурс фільтра якого 500 літрів. У складі сорбенту модулів Аквафор входить сорбент Аквален, здатність якого видаляти шкідливі домішки значно перевищує таку здатність активованого вугілля.05:29