У статті Чи можна пити воду з кондиціонера була освітлена здатність живих істот надзвичайно точно реагувати і визначати ступінь чистоти довкілля, придатності води для пиття.
На цій дивовижній здатності живих організмів реагувати і безпомилково визначати ступінь забрудненості, придатності для життя середовища проживання – води заснований метод біотестування якості очищення вод, що скидаються і стану води в річці Дон, званим біомоніторингу за допомогою дрібного рачка дафнії. Ці дрібні рачки живуть тільки в чистій воді і дають можливість точно, оперативно оцінити ступінь токсичності зразків води. Цей метод надзвичайно чутливий, точний незважаючи на простоту, низьку затратність і застосовується ще з другої половини 20 століття, зокрема на Ростовському водоканалі для вод, що скидаються після очисних споруд в річку Дон.
Метод полягає в тому, що в колбу з досліджуваної водою поміщаються 10 рачків дафній, за життєдіяльністю яких інженери гідробіології спостерігають 96 годин. Якщо рачки протягом цього часу не тільки не загинули, а й дали потомство – зразок такої води придатний для використання в різних водоймах, річках, озерах.
Тому цей метод дозволить любителям акваріумних рибок не ризикувати життям рідкісних, дорогих порід акваріумних рибок, а протестувати воду для акваріумів без дорогих хімічних аналізів, реактивів і приладів дуже точно і без великих фінансових витрат.